Arabistan, ABD ve İngiltere’nin Yemen’e saldırısına tepkili

Arabistan, ABD ve İngiltere’nin Yemen’e saldırısına tepkili

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı Amerikan ve İngiliz askeri koalisyonunun Yemen’i bombalamasına tepkide bir açıklama yaparak, Kızıldeniz’deki gelişmelere ilişkin kaygılarını dile getirdi.

Mehr Haber Ajansı’nın Al Jazeera’den naklen aktardığı haberine göre Riyad, Yemen’in bombalanmasına ilişkin açıklamasında şunları söyledi: Suudi Arabistan, Kızıldeniz bölgesindeki askeri operasyonları ve Yemen’deki hedeflere yönelik saldırıları büyük endişeyle takip ediyor.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı açıklamasının devamında, “Kızıldeniz bölgesinin güvenlik ve istikrarını korumanın önemini vurguluyor ve tüm taraflardan itidal ve gerilimin tırmanmasından kaçınılmasını istiyoruz.” Dedi.

Bu arada Ensarullah’ın siyasi ofisi üyesi olan “Muhammed Al-Bahiti”, Amerikan ve İngiliz koalisyonunun Yemen’i bombalamasına yanıt olarak şunları söyledi:

“Amerika ve İngiltere, Yemen’le savaşta hatalar yaptı ve önceki başarısızlıklarından ders almadı.”

El-Bahiti şöyle devam etti: “Amerika ve İngiltere, Yemen’e yönelik doğrudan saldırının, tarihlerindeki en büyük aptallık olduğunu yakında anlayacaklar.

Bu arada ABD ve müttefiklerinin Yemen’in bazı bölgelerine yönelik saldırılarının ardından Rusya, bu konunun araştırılması için BM Güvenlik Konseyi’nin acil olarak toplanması çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − six =