“Antonio Guterres” Gazze’de ateşkes sağlanmasına bir kez daha vurgu yaptı

“Antonio Guterres” Gazze’de ateşkes sağlanmasına bir kez daha vurgu yaptı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Gazze Şeridi’nde ateş açılmasına ve İsrail saldırılarının durdurulmasına bir kez daha vurgu yaptı.

İRNA haber ajansının bildirdiğine göre  “Antonio Guterres”, Siyonist rejimin Gazze Şeridi’ne karşı altı ay süren acımasız savaşının ardından dün (Cuma) gazetecilere şunları söyledi:

“Derhal insani ateşkes, tüm rehinelerin koşulsuz serbest bırakılması, sivillerin korunması ve insani yardımın engellenmeden ulaştırılması yönündeki acil çağrılarımı yineliyorum.”

Guterres şunları kaydetti:

“Gazze savaşının üzerinden altı ay geçiyor ve kitlesel açlığın, bölgesel yangının, küresel standartlara ve normlara olan inancımızın tamamen kaybolmasının eşiğindeyiz; bu uçurumdan geri adım atmanın, silahları bırakmanın, korkunç acıları sona erdirmenin zamanı geldi. çok geç olmadan olası kıtlığı azaltmalı ve durdurmalıyız.

BM Genel Sekreteri şunları söyledi:

“Gazze’deki durum kesinlikle umutsuzdur ve kritik insani durum, hayat kurtaran yardımlarda büyük bir atılım yapılmasını gerektirmektedir, dolayısıyla Gazze’de acil insani ateşkes çağrısını yinelemektedir.”

BM Genel Sekreteri şunu ekledi:
“Gazze nüfusunun yarısından fazlası, yani bir milyondan fazla insan feci bir açlıkla karşı karşıya, Gazze’nin çocukları bugün su ve yiyecek kıtlığı nedeniyle ölüyor.”

Antonio Guterres şu hatırlatmada da bulundu:

” Gazze savaşında aralarında 175’ten fazla BM  çalışanının da bulunduğu yaklaşık 196  aktivist öldürüldü.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 − 2 =