Anket: İsraillilerin sadece yüzde 29’u başbakanlık için en uygun kişinin Netanyahu olduğunu düşünüyor

Anket: İsraillilerin sadece yüzde 29’u başbakanlık için en uygun kişinin Netanyahu olduğunu düşünüyor

İsrail’de yapılan bir kamuoyu yoklaması, halkın sadece yüzde 29’unun hükümete başkanlık etmek için en uygun kişi olarak mevcut Başbakan Binyamin Netanyahu’yu gördüklerini ortaya koydu.

İsrail’in “Maariv” gazetesi, 515 İsrailliden oluşan rastgele bir örneklemi içeren Lazar Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen anketin sonuçlarını yayımladı.

Ankette, katılımcılara “İsrail hükümetine başkanlık etmeye en uygun kişinin kim olduğu” sorusu yöneltildi.

İsraillilerin yüzde 29’u hükümete başkanlık etmek için en uygun kişinin Netanyahu olduğunu düşünürken, yüzde 42’si bu pozisyona en uygun kişinin Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz olduğu yönünde görüş bildirdi.

Ankete göre, diğer katılımcılar ise bu konuda çekimser kaldı.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 10 bin 300 çocuk, 7 bin 100 kadın olmak üzere, 23 bin 708 Filistinli öldürüldü.

Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 186’sı karadan işgal sürecinde olmak üzere 520 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 343 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 28 Lübnanlı sivil, 159 Hizbullah mensubu ile 5 İsrailli sivil ve 9 İsrail askeri öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + 20 =