ABD, BMGK’nin Gazze’de derhal ateşkes öngören kararını veto etti

ABD, BMGK’nin Gazze’de derhal ateşkes öngören kararını veto etti

 BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olan ABD, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Gazze Şeridi’nde ateşkes sağlanması yönünde önerdiği kararı, bu konseyde 13 oy almasına rağmen veto etti.

IRNA’nın haberine göre, Birleşik Arap Emirlikleri’nin önerdiği karar tasarısı dün BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen acil oturumda oylandı. Bu oylamada 15 üyeli Güvenlik Konseyi’nin 13 üyesi ateşkes taslağının lehine oy kullanırken sadece ABD ateşkesi reddetti. İngiltere “çekimser” oy kullandı.

BMGK’de herhangi bir kararın çıkarılması için 5 daimi üyeden hiçbirinin buna itiraz etmemesi koşuluyla 15 toplam üyeden en az 9’nun onayı gerekiyor. BAE’nin önerdiği karar da ABD tarafından veto edildi.

Güvenlik Konseyi’nin bu acil toplantısı, Milletler Şartı’nın 99. maddesinin yürürlüğe girmesinin ardından Antonio Guterres tarafından düzenlendi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Güvenlik Konseyi Başkanı’na, İsrail savaşının ardından Gazze’de yaşanan insan kayıplarının boyutlarına ilişkin Birleşmiş Milletler Şartı’nın 99. maddesine atıfta bulunan bir mektup gönderdi. Bu, Guterres’in 2017’de BM Genel Sekreteri olarak göreve başlamasından bu yana ilk kez yaptığı bir şeydi.

ABD’li bir diplomat, önerilen kararın hem İsrail hem de Filistinliler ve tüm bölge için felaket bir formül olduğunu iddia ederek, şartsız koşulsuz ateşkes talebini önerilen kararın en mantıksız kısmı olarak nitelendirdi ve bu ateşkesin Hamas’ı ayakları üzerinde tutacağını ve ona 7 Ekim Dekine benzer bir eylemi tekrarlamak için gücünü yenileme fırsatı vereceğini iddia etti.

ABD’li diplomat, “ABD Başkanı Joe Biden’ın vurguladığı gibi, iki bağımsız ülke kurma çözümü kalıcı barışa ulaşmanın tek çözümüdür” dedi.

ABD’nin Güvenlik Konseyi kararını veto etmesinin ardından İsrail’in Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Gilad Erdan, Joe Biden yönetimine övgüde bulundu ve Gazze’de derhal ateşkes çağrısı yapan kararı “çarpıtılmış” olarak nitelendirdi.

Gilad Erdan, “Ateşkes ancak Gazze’deki tüm esirlerin serbest bırakılması ve Hamas’ın yok edilmesiyle mümkün olacaktır” iddiasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + 15 =